Psychomotorický vývoj (PMV)

Proto aby naše děti vyrůstaly ve zdraví fyzickém i duševním je potřeba respektovat jejich psychomotorický vývoj. V dnešní době je však toto téma při přípravě k mateřství bohužel často opomíjeno.

Princip vzpřímení je nám daný. Je to evoluční program, který je zaveden v individuálním lidském vývoji. Tento vývoj vede u zdravého dítěte během prvních osmnácti měsíců života k volné chůzi. Vzorce pro držení, vzpřimování a pohyb se označují za předem formované hybné vzorce. Vzorce, které si dítě osvojí během prvních 12 – 18 měsíců, jsou těmi základními pro pozdější vývoj. Jsou používány zcela nevědomě, bez rozmýšlení pro cílené vědomé úkony. Pokud víme jak má tento program vypadat, jaký je optimální vývoj u zdravého děťátka v čase a posloupnosti, můžeme my jako rodiče zajistit takové podmínky pro vývoj děťátka, aby se eliminovaly problémy ve vývoji. Dále pak můžeme včas zjistit případnou odchylku a absolvovat s děťátkem odborné vyšetření a případně následné rehabilitace. Čím dříve je provedena úprava, tím méně škod může být na dětské motorice a psychice napácháno. Udává se, že až čtvrtina dětí, které se dostanou do rehabilitační péče by nemusela být vůbec rehabilitována, kdyby se s nimi manipulovalo v souladu s jejich psychomotorickým vývojem. Největšími prohřešky bývají: svislá poloha, pasivní posazování, pasivní stavění, vodění za ruce a nedostatek spontánního pohybu... Novorozenec, kojenec a batole není "malý dospělý", a proto se k němu tak nemůžeme chovat. Dopřejme svým dětem možnost rozvíjet se svým vlastním tempem, dbejme na prostor pro spontánní pohyb a spontánní objevování světa. Dopřejme jim získání základních zkušeností, které budou potřebovat pro pozdější dovednosti. Věnujme jim svou správně otevřenou láskyplnou náruč. Znalosti psychomotorického vývoje a správné manipulace s novorozencem a kojencem nám budou nápomocny.

"Dítě musí chápat, aby pochopilo, musí poslouchat, aby rozumělo, musí hmatat ústy a jazykem, aby našlo jazykové pojmy. Když dítě v 8. – 9 . měšíci stále odhazuje hračku, aby ji potom znovu mohlo zvednout a znovu odhodit, je toto jednání důležité, aby dokázalo odhadovat vzdálenosti. Při využití motoriky lze rozeznat, že je dítě zvědavé na své okolí, chce ho objevovat a měnit." - Heidi Orth

Dejme proto našim dětem možnost objevovat a měnit.

Reklama

aktuality

  • Rekondiční a relaxační masáže pro dospělé, aromka, baňkování, moxování, tuina, akupresura ....
podrobnosti zde.

prodej

Přírodní produkty
Zelené potraviny
Publikace

Fotogalerie

Fotogalerie

kontakt

Kontaktní formulář

Jana Karlovská
K Vrbičkám 220
149 00 Praha 4 - Šeberov
Karlovska.Jana@seznam.cz
+420 602 386 941

Psychomotorický vývoj - Kouzelné doteky